مقدمه
سازه های تمام پانلی RICF
 سازه های تمام پانلی نوعی از ساختمانهای بتن آرمه می باشند که در آنها بجای تیر و ستون از سیستم دیوار باربر نیمه پیش ساخته بروش قالبهای عایق ماندگار مسلح استفاده شده است. در این روش برای اجرای دیوارهای باربر بتنی بجای قالب بندی و آرماتور بندی معمول، از محصولات کارخانه ای (تولید شده با تکنولوژی روز اروپا و مورد تأیید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و سازمان استاندارد)، حاوی شبکه میلگرد یا مفتول جوش شده همراه با قالبهای پلی استایرنی استفاده می گردد و پس از نصب این پانل ها بر روی میلگردهای انتظار بیرون آمده از پی های نواری و مهار موقت آنها، میلگردهای تقویتی موضعی المانهای مرزی و میلگردهای افقی سراسری دوخت پانلها به داخل دیوارها اضافه شده و با قالب بندی ابتدا و انتهای دیوارها و دور بازشو ها، بتن ریزی در محل انجام می شود. در صورت محدودیت تعداد طبقات تا 4 طبقه می توان از پانلهای تک با بتن ریزدانه پاششی و در صورت افزایش تعداد طبقات تا 15 طبقه یا 50 متر از پانل دوبل با بتن روان و دانه بندی متوسط (سنگدانه 20 میلی متر) استفاده شود. استفاده از دیوار بجای ستون موجب کاهش تمرکز تنش و تغییر مکان سازه و بالنتیجه افزایش شدید طول عمر و مقاومت بنا در برابر زلزله می گردد. برای اجرای سقف و پله و پاگرد، پانلهایی با مدل و شکل سازه ای مناسب با کاربرد قطعه به طول سفارشی، تولید شده و پس از نصب در محل و افزودن آرماتورهای محاسباتی، شمع بندی و بتن ریزی می گردند. 
برای اجرای دیوارهای عایق پیرامونی و تیغه های جدا کننده داخلی از کاملترین نسل پانلهای سه بعدی که دارای مش اورلپ، برش سینوسی و چگالی بالا میباشد ، استفاده شده است که بوسیله مشهای اتصال تخت، L شکل و U شکل و تسمه های فولادی پرسی با کلیپس زن پنوماتیک، انواع پانلها به هم وصل شده و بتن پاشی می گردند. 
تأمین سطوح تمام عایق ساختمان در کفها، سقفها و جداره های جانبی و جداکننده اطاقها، منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی گرمایش و سرمایش تا 70% ساختمانهای معمولی می گردد و علاوه بر آن بلحاظ خاصیت پلی استایرن منبسط شده EPS صدابندی جداره ها از حیث انواع مدهای صوتی کوبه ای و هوابرد بطرز ایده آلی تامین گشته و گستردگی لایه پلیمری موجب افزایش مقاومت سطوح در برابر رطوبت نیز   می گردد. طبق آزمایشات انجام گرفته انواع پانلهای دیواری در برابر شلیک گلوله و ضربه ، نفوذ ناپذیر بوده و به روشهای دستی غیر قابل تخریب می باشد.
همزمانی اجرای دیوار ( جایگزینی تیر ، ستون و تیغه ) و عایقکاری توام با نصب چارچوب در و پنجره و لوله کشی های برق و تاسیسات بی نیاز به کنده کاری و اجرای شاتکریت بجای گچ و خاک ، موجب تسریع فراوان در اتمام مرحله سفت کاری شده ودرمقام مقایسه نیز سفتکار ی دراین روش شامل آیتمهای بیشتری می گردد . استفاده از محصولات کارخانه ای و پیش ساختگی در مراحل اجرای سقف ، پله و پاگرد نیز ضمن افزایش دقت و کیفیت ، سرعت اجرای سایر مراحل را نیز بالا برده و به این علت RICF بعنوان آخرین نسل از تکنولوژی  3Dپانل و ICF،در زمره مناسبترین سیستم انبوه سازی صنعتی مطابق با فرهنگ زندگی کشور قرار گرفته است . عدم محدودیت در انتخاب مصالح نازک کاری و نما و سطوح تمام شده دیوارهای داخلی و خارجی و سقفها ، علت تطابق فرهنگی این سیستم با سبک زندگی رایج   می باشد.