مقایسه فنی پانل های غیر باربر

 

مقایسه تریدی پانل با سایر دیوارها

 

۱- عدم نیاز به اجرای وال پست های قائم و افقی  مطابق با آیین نامه ۲۸۰۰ ویرایش ششم

۲- سرعت و سهولت در اجرا ۳D PANEL:

  • برای اجرای دیوار از آنجا که عرض اعضا ۲/۱ متر و طول آنها برابر ارتفاع طبقه (دیوار) تولید میگردد، تعداد نیروی انسانی لازم، برای اجرا، نسبت به ساختمانهای رایج،( با ابعاد آجر یا بلوک ۲۰در ۱۰ یا ۲۰ یا ۵۰ یا ۶۰ سانتی متر)؛ به تابعیت از مساحت نمای قطعات (مثلا ۱۲۰ در ۳۰۰ سانتیمتر) و نیز عدم نیاز به ساخت و حمل و اجرای ملات بین هر رج ، کاهش می‌یابد . این امر اجرای دیوار تنها با ۱ اکیپ ماهر به روزانه ۲۰۰ الی ۲۵۰ متر مربع میرساند. این مزیت در پروژه های انبوه سازی به لحاظ حجم بالای پروژه و سرمایگذاری کلان ، به واسطه سرعت اجرامنجر به بازگشت سریع سرمایه میشود.

 

  • برای حفظ ایستایی اینگونه دیوارها، از بتن پاششی استفاده میگردد . در بتن پاششی از مصالحی مشابه ملات ماسه سیمان استفاده میشود که در تمامی دیوارهای معمولی و بلوکی، (مانند دیوارهای نمای سنگ یا سیمانی، دیوار سرویسها، آشپزخانه، فضاهای مرطوب و نیز دیوارهای سمت همسایه) کاربرد دارد. برای اینچنین آیتمی، بلحاظ مقایسه، نمیتوان آنرا کار اضافه در نظر گرفت.

 

  • درساختمانهای سنتی، از پوشش گچ و خاک، برای زیرسازی و رسیدن به سطحی قابل کنده کاری، جهت عبور مسیرهای لوله کشی و سیم کشی، استفاده میگردد. حذف کامل این آیتم برای دیوارهای پانلی (شامل مصالح و دستمزد) ضمن جبران هزینه و زمان صرف شده ملاتهای پاششی دو طرف؛ باعث صرفه جویی در کندن شیارهای روی دیوار و در نهایت، جمع آوری و حمل نخاله گچ و خاک و خرده سفال یا بلوک میشود. (برای اجرای تاسیسات توکار، در دیوار پانلی؛ کلیه مسیرها با ذوب کردن سریع یونولیت، توسط سشوار صنعتی اجرا میشوند)
راه حل بحران مسکن در مناطق زلزله زده
ادامه مطلب

 

۳- اثر میانقاب ۳D panel  :

در ساختمانهای معمولی برای شکل پذیری بالا، کلیه دیوارهای میانقاب و سازه، اثر متقابل منفی بر رفتار هم در حین زلزله دارند و به تخریب یکدیگر کمک می‌کنند . این امر باعث بالا رفتن سختی سازه میگردد. به عبارت دیگر در تمامی سازه های معمولی که طبق استاندارد های زلزله طرح و اجرا شده باشند، برای لرزشهای با درجات بالای زمین لرزه، دیوارها ترک خورده، فرو ریخته و ساختمان دچار تغییر مکان افقی میشود و تنها سازه واژگون نمیشود – وجود ۵سانت فاصله از هر طرف از ستونهای فلزی و بتنی الزامی است.

PBpanel

 

۳- امکان نصب انواع نماهای سنگین بصورت ملاتی (تر):

به علت وجود شبکه مفتولی روی عایق پلی استایرن و عدم جذب آب ملات، امکان اجرای انواع نازک کاری و نماهای سنگین به صورت ملاتی را دارد. در صورتی که برخی دیوارهای بلوکی به علت خواص فیزیکی بلوک آب ملات را جذب میکند. این امر خاصیت چسبندگی آن را ازبین میبرد و این امر سبب جدا شدن مصالح نما میگردد . در ساختمان های بلند مرتبه استفاده از این نوع بلوک ها به لحاظ خطرات احتمالی توصیه نمیشود.

 

۴- ضریب هدایت حرارتی ۳D PANEL:

 

ضریب بالای انتقال حرارت بتن باعث سختی در اجرا و ایجاد مشکلات با راه حل های گران ویا محدودیتهای اجرایی در عایقکاری سطوح پیرامونی بنا گردیده و عایقکاری اجباری مطابق مبحث نوزدهم مقررات ملی را به سمت غیر اقتصادی شدن سوق میدهد .غالباً راهکارهای ارزانتر مانند عایقکاری دیوارها از داخل منجر به پدیده یخ زدن دیوارها از بیرون و یا ایجاد پدیده پل برودتی در تراز سقف ها میشود ، که از مشکلات دائمی فراروی این سیستم در مناطق با آب و هوای غیر معتدل است و نهایتاً منجر به افزایش هزینه های تامین انرژی، همچنین خرید و نگهداری سیستم‌های تاسیساتی اینگونه بنا ها میگردد .

سیستم RICF چیست
ادامه مطلب

 

 ۵- مقایسه وزنی  ۳D PANEL

دیوار های پانلی(به روش تولید انحصاری شرکت پایکار بنیان پانل با برش فوم سینوسی قائم) دیوار پانلی ۱۰ سانتی (هسته عایق ۴ سانتی+ هر طرف ۳ سانتی متر بتن پاششی)  وزن ۱ مترمربع دیوار در حالت سفتکاری معادل ۸۷ کیلوگرم بر متر مربع دیوار میباشد . در صورتی که جهت پارتیشن داخلی با شبکه مفتولی گالوانیزه استفاده شوند میتوان بجای بتن پاششی مستقیما از گچ نازککاری استفاده کرد. در این حالت وزن دیوار به ۵۵ کیلوگرم بر هر مترمربع دیوار خواهد رسید.

این امر در کاهش سطح مقطع عناصر سازه ای(تیر و ستون ها) و همچنین کاهش بار مرده جهت انجام محاسبات سازه، نقش بسزایی دارد. در حالی که وزن ۱ متر مربع دیوار در بلوک های بتنی ۱۰ و ۱۵ سانتی متر به ترتیب ۱۸۷ و ۲۹۲ کیلوگرم بر مترمربع دیوار، در بلوک های AAC   به ضخامت ۱۰ و ۱۵ سانتی متر به ترتیب ۶۵ و ۹۸ کیلوگرم بر متر مربع دیوار و در بلوک های CLC  به ضخامت های ۱۰ و ۱۵ سانتی متر به ترتیب ۸۰ و ۱۲۰ کیلوگرم بر متر مربع دیوار میرسد.

در ذیل میتوان به دیگر مزیت های عمده دیوار های پانلی نیز اشاره نمود :

  • بدون نیاز به ایزولاسیون رطوبتی با استفاده از بتن آب بند
  • بی نیاز از اجرای لایه گچ و خاک با استفاده از گچ پاششی دیرگیر
  • عدم نیاز به اجرای نعل درگاه برای اجرای بازشوی در و پنجره
  • بدون نیاز بهنـــاودانی (رانر) برای حرکت مستقل از سازه در حین زلزله
  • امنیت بالا بلحاظ عدم قابلیت تخریب و نفوذ به روشهای دستی
  • استحکام بالا و قابلیت بالا برای نصب پیچ؛ میخ ؛ رولپلاک و آویز اجسام سنگین
تست زلزله روي سازه هاي 3D پانل
ادامه مطلب

 

درباره ما

کارخانه پایکار بنیان پانل یکی از بزرگترین و مدرنترین کارخانه های خانه سازی کشور (تجهیز شده با تکنولوژی M2 ایتالیا ) در زمینه فناوریهای نوین ساختمانی با ظرفیت تولید سالانه ۱۰.۰۰۰ واحد مسکونی با تایید مرکز تحقیقات مسکن و اداره استاندارد، و تاییدیه های بین المللی ، در شهر صنعتی پرند در حال فعالیت میباشد. ۸۲۴۴۱۱۰۰  : Tel.www.pbpanel.com