سیستم RICF چیست

icf

سیستم RICF چیست

 

نیاز به ساخت واحدهای مسکونی در کشور و اهمیت روزافزون مدیریت انرژی، لزوم صنعتی سازی در بخش مسکن را دوچندان نموده است. ازاین‌رو استفاده از سیستم‌های سنتی در امر ساخت‌وساز، جوابگوی نیاز جامعه نمی‌باشد و استفاده از فناوری‌های نوین در این بخش، اجتناب‌ناپذیر است.

امروزه سیستم RICF به‌عنوان یکی از نوین‌ترین شیوه‌های صنعت ساختمان در انواع پروژه‌های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی، آموزشی، خدماتی و غیره شناخته می‌شود .و از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به ایجاد بالاترین بازدهی کیفی و کمی در کنار صرفه‌جویی در زمان و تسریع پیشرفت پروژه اشاره کرد. مدول های این سیستم دارای وزن سبکی بوده و به همین دلیل حمل‌ونقل و نصب آسان می‌باشد.

ICF

واژه ICF مخفف عبارت Insulating Concrete Formwork است. و درواقع سازه‌ای بتن مسلح با قالب عایق ماندگار می‌باشد که در حال حاضر به‌عنوان یک ساختار پایه‌ای، توسعه پیداکرده است.

سیستم RICF دارای دولایه موازی پانل پلی استایرن عایق می‌باشد که اتصال آن‌ها در قسمت میانی توسط قطعات اتصال‌دهنده فولادی (میلگرد یا مفتول)، صورت می‌پذیرد. پانل‌های پلی استایرن EPS به‌عنوان قالب بتنی دائمی بوده . و این قالب‌ها بعد از بتن‌ریزی جزئی از سیستم دیوار محسوب شده و نقش عایق حرارتی و صوتی و رطوبتی را خواهند داشت. همچنین بتن مسلح در این سیستم به‌عنوان عضو باربر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سیستم RICF با توجه به مشخصات فنی اجزای تشکیل‌دهنده، قابل‌استفاده در ساختمان‌هایی با تعداد طبقات مختلف بوده . که در ایران تعداد طبقات و ضوابط آن توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن تعیین می‌شود.

شرکت پایکار بنیان پانل با استفاده از دانش فنی و ظرفیت طراحی و تولید محصولات متنوع،. سیستم سازه‌های تمام پانلی RICF را طراحی و تولید نموده تا تمامی نیاز احداث ساختمان‌ها را در بخش اسکلت و سفت‌کاری مرتفع سازد.

از چه دیواری برای ساخت خانه استفاده کنیم؟
ادامه مطلب

با استفاده از این سیستم و با توجه سرعت‌بالای اجرای آن و وزن کم و سبک شدن بسیار زیاد ساختمان احداثی،. صرفه‌جویی اقتصادی قابل‌ملاحظه و چشمگیری برای سازندگان و مصرف‌کنندگان به همراه دارد.